Cloud Atlas / Debesų Žemėlapis (2012)

Posted: 3 gruodžio, 2012 in Drama, Fantastinis, Mokslinė fantastika, Nuotykių, Romantinis

https://i0.wp.com/i595.photobucket.com/albums/tt35/Izzo/cloud_atlas_ver2_xlg.jpgJiems sakė, kad šio kūrinio ekranizuoti neįmanoma, bet jie nesiklausė. Gimtinėje žiūrovai nesuprato ir neįvertino jų darbo. Toronto kino festivalyje jiems 10 minučių kino mylėtojai plojo atsistoję. Lietuvos kino elitas juostą rekomenduoja Matricos ir Bėk, Lola, bėk gerbėjams. Tačiau jis klysta. Šie žymus vardai – viso labo populiariausi jų režisieriams pasaulinį pripažinimą atnešę kūriniai. Matricos elementų užčiuopti galima, bet tai tik pora scenų ir futuristinė Korėja. Tokia, kokią įsivaizduoja ir kuria daugelis kino menininkų. Lolos čia pėdos seniai ataušę. „Debesų žemėlapis“ – juosta kino gurmanams, tokių darbų kaip „Ponas Niekas“ ar „Drugio efektas“ mėgėjams.

Tvirtinti, kad filmas skirtas vien kino gurmanams – klaidinga. „Transformerių“  ir „Matricos“ karta tikrai ras į ką pasižiūrėti, tik kaži ar norės klaidžioti po painų scenarijaus labirintą. O klaidžioti reikia.

Šis painus scenarijus – Davido Mitchello bestselerio ekranizacija, kuri rašytojui jau atnešė ne vieną prestižinį apdovanojimą, o dabar jis įgauna naujas formas ir tęsia savo kelionę.

„Mūsų gyvenimai mums nepriklauso“

Žmogus – ne vien cheminių reakcijų kontroliuojamas kaulų ir mėsos kevalas. Viduje yra kur kas daugiau. Galinga žiežirba, atsakinga už mūsų jausmus ir išgyvenimus. Net po mirties ši neužčiuopiama materija tęsia savo nepailgstančią kelionę, kurią pradeda dar prieš mums gimstant ir tęsia dar ilgai, po mūsų mirties.

Kiekvieno iš mūsų gyvenimas nėra vien mūsų pačių. Jis keičiasi pats ir keičia kitų žmonių, sutiktų kelionės metu, gyvenimus. Menkiausia smulkmena amžiams gali palikti negyjantį randą, o geras poelgis – išgelbėti gyvybę.

Jeigu tuo tikite, galbūt nepajusite galvos skausmo, bandydami perkąsti Davido Mitchello užaugintą riešutą. Juolab, kad susigaudyti scenarijaus vingiuose, surasti „Debesų žemėlapio“ prasmę režisieriai liepia patiems, palikdami vos kelias gaires, kurios kaip galingas deja vu skamba painioje „Debesų žemėlapio“ simfonijoje.

Šešios istorijos trylikai aktorių

Pagrindinius vaidmenis filme atliko viso labo trylika aktorių. Tarp jų tokie veteranai kaip Tomas Hanksas, Hugo Weavingas, Susan Sarandon ar Halle Berry, tačiau didžiausią įspūdį palieka jaunimas – Benas Whishaw ir Jimas Sturgess.

Kontraversiškas iššūkis –  pakeisti aktorių odos spalvą, rasę ar net lytį susilaukė įvairių nuomonių ir atgarsių. Azijiečių-amerikiečių sąjunga MANAA apkaltino juostos autorius, kad šie visiškai nesupranta ir nesugeba pavaizduoti tikro azijiečio bruožų ir paklausė, kodėl autoriai, atlikę puikų kūrybinį šuolį, to paties negalėjo padaryti rinkdamiesi aktorius. Kol azijiečiai reiškia savo nepasitenkinimą, likęs pasaulis žavisi nepriekaištingai atliktais grimerių darbo vaisiais ir neatpažįstamai pasikeitusiais aktoriais.

Kinematografijos stebuklas

Brolis ir sesuo Watchowskiai neabejotinai demonstruoja tai, ką geriausiai sugeba. O sugeba daug. Ir tai įrodė ne kartą. Savo laiku „Matricos“ trilogija pakėlė specialiųjų efektų kartelę ir nuo to laiko Watchowskių tandemas lepina stulbinančiai panaudota kompiuterine grafika ir kinematografija. Vizualiai nuostabus epas atima žadą, užburia įspūdinga scenografija ir besikeičiančiomis epochomis. Tomas Tykweris šiek tiek kuklesnis, todėl apsiriboja tradiciniais kino kūrimo metodais, savo talentą sutelkdamas į scenarijaus realizavimą.

Didžiausias „Debesų žemėlapio“ privalumas – vizualinė stilistika, tačiau nuskambėjus paskutiniams akordams, juosta iškelia daugiau klausimų, nei duoda atsakymų. Mąstykite. Galbūt tai pakeis jūsų gyvenimą.

8/10

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s