The Hobbit. The Desolation of Smaug / Hobitas. Smogo Dykynė (2013)

Posted: 4 sausio, 2014 in Fantastinis, Nuotykių, Veiksmo

BZZEpLICUAAWjz9.jpg_largePeterio Jacksono „Hobitas“ įgavo kone laukiamiausio metų filmo etiketę. Nors „Hobitas“ yra leidžiamas trilogijos forma, kino pasaulyje gruodžio mėnuo tapo savotiška švente. Visas pasaulis eina iš proto ne vien dėl pasiruošimo Kalėdoms, tačiau su didžiausiu nekantrumu laukia Bilbo Beginso nuotykių tęsinio. J. R. R. Tolkieno pasakos ekranizacija tapo kasmetine tradicija.

Pernai kino teatrus užgulusi trilogijos pradžia visame pasaulyje susišlavė per 1 milijardą JAV dolerių, tačiau ištikimiausių fanų širdyse paliko tuštumą. Trilogijos ateitis pasėjo baimę. Ne veltui fanai bijojo, mat Peteris Jacksonas mėgsta improvizuoti. Improvizavo jis ir „Nelauktoje kelionėje“, improvizuoja ir „Smogo dykynėje“. O kas belieka, kai 310-ies puslapių pasaką vaikams reikia paversti 9 valandas trunkančia trilogija.

Norėčiau pradėti nuo to, jog „Smogo dykynė“ yra kitokio formato, nei pirmasis Bilbo nuotykis. Pirmoje dalyje matėme monotonišką nykštukų sprintą iš vieno taško į kitą. „Smogo dykynė“ pradžiugina dinamišku scenarijumi ir lokacijų bei personažų kaita. Nepaisant to, seanso laikas vis viena prailgsta.

Seni ir nauji veidai

Tęsinyje susipažįstame ne tik su naujais, Peterio Jacksono pramanytais veikėjais, tačiau sutinkame ir fanų mėgstamą „Žiedų valdovo“ lankininką Legolasą. Pultiažandis Orlando Bloomas priėmė režisieriaus pasiūlymą nusifilmuoti kultinės trilogijos priešistorėje, tačiau ir be jo šviesių garbanų bei aštrių strėlių buvo galima apsieiti, nes be kvapą atimančio pasirodymo statinių scenoje, elfas neturi jokios reikšmės pagrindinei nykštukų kelionei.

Reikšmės neturi ir naujoji veikėja elfė Taurielė, kurią režisierius nori įsukti į nebūtą meilės trikampį tarp Legolaso ir nykštuko Kilio. Jacksono fantazija liejasi taip pat laisvai, kaip ir ištikimiausių Tolkieno fanų įniršis. Epinė Bilbo Beginso kelionė pamažu ima virsti į Viduržemio muilo operą.

Ką filmas turi gero

Ko gero didžiausia pramoga tampa plaukimas statinėse ir mūšio scenos, kuriose nykštukai veikia kaip vienas mechanizmas. Tobula chemija ir charizma gaubia 13-os aktorių kolektyvą, kurių tarpusavio santykiai ir yra vienas unikaliausių „Hobito“ trilogijos tūzų.

Pirmoji dalis kerėjo neapsakomo grožio Naujosios Zelandijos peizažais. Norėtųsi sakyti, jog antroji tęsia šią tradiciją, tačiau didžioji pasakos dalis vyksta uždarose erdvėse arba kompiuteriais sukurtose aplinkose. Nors tęsinio scenografija nublanksta prieš N. Zelandijos natūralų grožį, pasižiūrėti vis viena yra į ką.

Kad ir kokia nuostabi būtų motina gamta, ją pranoksta kompiuterinės grafikos dizainerių šedevras – Smogas. Benedicto Cumberbatcho balsu riaumojantis slibinas yra vienas įspūdingiausių po šiai dienai sukurtų CGI animacijos modelių. Visai nenuostabu, jog trečiąjį spektaklio veiksmą režisierius paskyrė būtent šiam siaubūnui.

Jeigu Peteris Jacksonas sykiais ir prašauna pro šalį prisigalvodamas nebūtų dalykų, aktorius savo pasakoms išsirinkti jis sugeba nepriekaištingai. Taikliai jis pasirinko serą Ianą McKelleną, jam atiduodamas Gendalfo gobtuvą ir lazdą, tobulai į hobito vaidmenį įsikūnija ir Martinas Freemanas. „Žiedų valdove“ susipažinome net su keturiais hobitais, tačiau visus juos nukarūnuoja gimęs Bilbą Beginsą suvaidinti Martinas Freemanas.

Susipinusi Peterio Jacksono ir J. R. R. Tolkieno fantazija pagimdė jau antrą hobito Bilbo Beginso nuotykį. Režisuodamas „Žiedų valdovą“ P. Jacksonas taip pat leido pasireikšti savo vaizduotei, tačiau dėl masinių mūšių, charizmatiškų personažų ir plataus medžiagos pasirinkimo iš 3 knygų „Žiedų valdovas“ tapo epine pasaka. „Hobitas“ savo ruožtu negali pasigirti 9 valandoms būtina Tolkieno parašyta istorija. Dėl Peterio Jacksono mėgstamo 3 valandų formato Bilbo Beginso kelionė paklysta varginančiais aplinkkeliais.

7/10

Komentarai
  1. Vytautas parašė:

    Pritariu. Balą tokį patį duočiau. Vizuali pusė kone tobula, bet prailgo, labai daug veiksmo. Kažkaip net pamąsčiau po seanso, kad pirmą dalį dauguma laikė nelabai vykusia, o man visai patiko. O štai ši laikoma pranašesne ir jau tikėjau daugiau, bet taip lengvai nuvylė ir priskiriu save labiau mažumai. Gal per metų laiko tarpą perskaityta knyga įtaką padarė.

    • Airidas parašė:

      Pats Tolkieną skaičiau gal 6-7 metai atgal, tad visų smulkmenų ir įvykių tikrai nepamenu, tačiau niekada nepamiršiu to neapsokomo jausmo, kuris užlieja kartu su Bilbu leidžiantis į šią kelionę. Filmai visiškai neturi tos magijos. Galbūt prieš trilogijos finalą reikėtų dar kartą surasti laiko Tolkieno pasauliui.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s