Redirected/ Už Lietuvą! (2014)

Posted: 10 vasario, 2014 in Komedija, Kriminalinis, Trileris, Veiksmo

1453447_538841226206525_1058840615_nLietuviai Emilį Vėlyvį mėgsta. Mėgsta, kadangi jo filmai nereikalauja jokios aktyvesnės smegenų veiklos. Tuo tarpu Vėlyvis mėgsta Guy Ritchie. Ar bent toks įspūdis susidaro žiūrint jo filmus, kurie atrodo įkvėpti pirmųjų britų režisieriaus darbų „Lock Stock & Two Smoking Barrels” ir “Snatch”. Dar jis mėgsta ir Tarantino. Tačiau šio režisieriaus bruožų Vėlyvio kūryboje mažiau. Nepaisant to, kurdamas savo filmus jis atiduoda duoklę savo įkvėpėjams.

„Zero“ dualogija buvo susukta būtent pagal Guy Ritchie formulę. Šią formule vadovaujasi ir naujasis režisieriaus projektas „Redirected/Už Lietuvą!”. Filmui prasidėjus galima pagalvoti, jog stebime dar vieną Guy Ritchie projektą, mat E. Vėlyvis pagrindinius vaidmenis šį kartą atidavė britiškam kolektyvui. Tarp jų – to paties Guy Ritchie mėgstamas britų kino chuliganas – Vinnie Jones.

O chuligano etiketė Vinnie klijuojama ne vien dėl banditiškos fizionomijos. Kone didžiąją karjeros dalį aktorius mūvėjo būtent chuliganų batais. Vieni sako, jog toks Vinnie jiems jau atsibodo. Aš sakau, jog aktorius turi pakankamai charizmos, kad jo chuliganiškumu kas kartą galima žavėtis iš naujo.

Likęs britų kolektyvas solidarus, tačiau ypatingais bruožais pasižymėti nelinkęs. Iš Lietuvos aktorių kolektyvo labiausiai girti norisi psichopatą Vitalijų Cololo ir Vytautą Šapranauską, kuriam, tarp kitko, ir dedikuotas šis filmas.

Aplodismentai?

Lietuvos kino menininkai – senosios mokyklos absolventai, kurių širdžiai miela melancholiška dramaturgija. E. Vėlyvis kitoks. Jis drąsus, novatoriškas. Bent jau Lietuvos kino rinkoje. Dėl to filmas “Redirected/Už Lietuvą” turi dvi medalio puses. Iš vienos pusės – taip puikus pavyzdys pagal vadovėlį kiną kuriantiems Lietuvos kinematografamas. Jeigu nelaužysime nustatytų taisyklių, liksime akmens amžiuje. To amžiaus žmonės irgi bijojo ugnies. Tačiau surizikavo. Apsidairykime aplink ir įsitikinkime, jog ši rizika pasiteisino.

“Redirected/Už Lietuvą” – tai satyriška odė Tėvynei. Režisierius drąsiai spjauna į veidą tautiečiams ir piešia degraduojančios Lietuvos karikatūrą. Tai “Rytų Europos mitai”, teisinasi E. Vėlyvis, tačiau kiekvienas lietuvis pažįsta realybę, parašytą E. Vėlyvio ir Jono Banio plunksų. Realybė skaudi. Vienus ji prajuokina, kitus skaudina. Režisierius ir pats tvirtina, jog kinas turi šokiruoti, kitaip jis žiūrovo nepasieks. Ir šokiruoja. Manykime ir pasiekia.

Iš kitos pusės filme vyrauja negatyvi nuotaika. Sakydamas negatyvi, turiu omenyje, jog Vėlyvis piešia neigiamą Lietuvos karikatūrą. Kaip jau minėjau, mes suprasim, bet ar supras užsienio žiūrovai? Kita vertus, tai – “Rytų Europos mitai” – bet ar šitaip mes norime reprezentuoti savo šalį?

Pasikartosiu: Lietuvos kino industrijoje Vėlyvis yra keliomis galvomis aukščiau už kolegas/konkurentus. Nepaisant to, jo filmai labai panašūs į britų kinematografą Guy Ritchie. Džiugu, jog Vėlyvis mokėsi iš geriausių, tačiau dėl to režisierius netenka savo identiteto. Skurdžioje Lietuvos kino rinkoje Vėlyvio darbai atrodo išskirtiniai bei ypač aukšto lygio, bet ar jie ras vietą po užsenietiška saule, kur tokios stiliaus filmai gimsta kasdien?

Kita vertus, E. Vėlyvis sugeba susukti tikrų tikriausią veiksmo trilerį, kuris lygiuotis gali su užsienio kino meistrais. Čia ploti reikia ir operatoriui Feliksui Abrukauskui, kurio kameros valdymo įgūdžiai kartu su E. Vėlyvio išmone susipina į prašmatnų veiksmo trilerį.

Iš pradžių man filmas nepatiko. Bet kuo daugiau apie jį galvoju, tuo aukštesnį balą parašyti norisi. Iš esmės nesvarbu, ką apie filmą sako kino kritikai ir apžvalgininkai, paprasti bloggeriai ar vietinės reikšmės baro „Guolis“ svečiai, nuo lūpos braukiantys alaus pūtą. Filmą pamatyti privaloma. Tai dalis Lietuvos kino istorijos. Dalis, kuri gali sugriauti nusistovėjusius kinematografijos kanonus ir iš pagrindų pakeisti Lietuvos kino industriją.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s